Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Niskie bezrobocie - mało rąk do pracy

09 09.2019

Polska jest nadal jednym z krajów o najniższej stopie bezrobocia w Europie – wynika z najnowszego badania Eurostatu. W lipcu br. wskaźnik ten wyniósł 3,3 proc. i był na takim samym poziomie od maja br. Tymczasem średnia europejska w lipcu wyniosła 6,3 proc. A w strefie euro było to 7,5 proc.

Polska znalazła się na 3. miejscu jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej. Ranking otwierają Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,1 proc., drugie miejsce na podium przypadło Niemcom, gdzie stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 3 proc. Zestawienie zamyka Grecja z bezrobociem na poziomie 17,2 proc. (dane za maj br.) – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

W lipcu br. według Eurostatu w Polsce było 554 tys. bezrobotnych, o 3 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. W lipcu 2018 r. liczba osób bezrobotnych wyniosła 651 tys., stopa bezrobocia wyniosła 3,8 proc. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się również liczba młodych bezrobotnych.

Niestety ma to też negatywne strony. W wielu branżach, także w transporcie pracodawcy wciąż poszukują pracowników. Kierowców i motorniczych ciągle szuka MPK Łódź. Nie pomagają liczne zachęty, jak informują media, od miesięcy jest tam blisko 100 wakatów. A czeka też praca w charakterze kontrolera biletów i opiekuna pasażerów niepełnosprawnych.

Podobnie jest na Śląsku i w Zagłębiu, w Krakowie, Lublinie i Warszawie.

MPK Kraków przygotowało dla kandydatów specjalną ofertę. 20 pierwszych osób, które prześlą swoje CV i przejdą pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną, będzie mogło liczyć na pełne sfinansowanie kursu prawa jazdy kategorii D oraz kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. 

Podobnie uczynił wiosną MPK Lublin. W Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie taki nabór na kurs dofinansowany przez MZA trwa już od wiosny, aż do 30 września.

 

Share