Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Stadler dostarczy 60 nowych tramwajów dla Krakowa

03 03.2020
03.03.2020 09.19 Kraków Tramwaj

Dostawcą kolejnych nowych, niskopodłogowych tramwajów do Krakowa będzie konsorcjum firm Stadler Polska Sp. z o.o. i Stadler Środa Sp. z o.o. Oferta tej firmy, która wpłynęła do MPK SA 17 września 2019 roku, przeszła pozytywną ocenę. W sumie zamówienie dotyczy przygotowania do 60 nowych wagonów, ale w pierwszym etapie realizowany będzie zakup 10 pojazdów. Ostateczna wielkość zamówienia będzie zależeć m.in. od wysokości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

Zanim jednak z producentem zostanie podpisana umowa oferta Stadlera zostanie przesłana do Urzędu Zamówień Publicznych do tzw. kontroli uprzedniej. Dostawy pierwszych 10 nowych tramwajów z tego zamówienia będą mogły się rozpocząć już na początku 2022 roku. Koszt dostawy jednego nowego tramwaju wraz z materiałami eksploatacyjnymi został przez dostawcę wyceniony na 8 371 600 zł netto.

Co będzie wyróżniać nowe zamawiane przez krakowskiego przewoźnika tramwaje? Warto zwrócić uwagę, na to że w nowych tramwajach będzie więcej przestrzeni z niską podłogą oraz dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Nowością będą specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących. Tramwaje będą mieć minimum 6 drzwi i umożliwią jednoczesną podróż co najmniej 220 osób. Dwa wagony będą przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania. Wszystkie tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej (głosowe zapowiadanie przystanków i tablice wyświetlające trasę przejazdu), monitoring, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów.

Przypomnijmy, że trwa już realizacja kontraktu na dostawę 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Wszystkie trafią do Krakowa do końca 2020 roku.

Share