Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Motorniczowie i kierowcy MPK Kraków walczyli o tytuł najlepszego w zespole

20 09.2019
20.09.2019 20.20 Kraków Tramwaj

W piątek, 20 września w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” rywalizowali motorniczowie, elektromechanicy i inspektorzy ruchu MPK Kraków. Spośród 12 motorniczych najlepiej z wszystkimi zadaniami poradził sobie Marcin Jasnos z zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Drugie miejsce w konkursie zajął Kazimierz Kicek z zajezdni Podgórze, a trzecie Małgorzata Ferdek z zajezdni Nowa Huta. Drużynowo najlepsza okazała się zajezdnia Nowa Huta.

Natomiast wśród kierowców autobusów najlepszym okazał się Piotr Trojański. To on najlepiej poradził sobie z testem i zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów. Kolejne miejsca na podium zajęły kobiety: drugie miejsce zajęła najlepsza wśród kobiet Aneta Kańska, a trzecie Agnieszka Herdzina.

Drużynowo najlepszym zespołem zostali kierowcy z zajezdni autobusowej Płaszów. Drugie miejsce zajęli kierowcy z KTR (spółki-córki MPK SA w Krakowie), a trzecie - kierowcy z Bieńczyc. W sumie rywalizowało 16 kierowców. Wygrać wcale nie było łatwo. Oprócz doskonałej wiedzy z przepisów ruchu drogowego trzeba było się wykazać znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy oraz precyzyjną, dynamiczną a jednocześnie płynną jazdą autobusem. Podczas każdego przejazdu kierowcy mieli za zadanie m.in. trafić piłką położoną na specjalnym talerzu przymocowanym z przodu autobusu do kosza zbudowanego z opon. Jechali także specjalnym slalomem wzdłuż wyznaczonego wąskiego toru. Potem musieli zatrzymać autobus na przystanku w taki sposób, aby pasażerowie mogli komfortowo do niego wejść, a więc aby drzwi autobusu znalazły się na wprost wyznaczonego miejsca. W kolejnym zadaniu musieli jechać z zasłoniętym prędkościomierzem przez wyznaczony odcinek, gdzie nagle przed autobus wchodził pieszy. Na koniec ich zadaniem było trafienie przymocowaną do autobusu lancą w plastikowe koło wiszące na wysięgniku. A to wszystko starali się zrobić szybko i płynnie. Sędziowie liczyli bowiem czas wykonania przejazdu.

Oprócz kierowców w konkursie rywalizowali także mechanicy. Najlepszym mechanikiem w zawodach, w których trzeba było m.in. szybko poradzić sobie z wymianą koła w autobusie, został Dariusz Piorun ze Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Kolejne miejsca zajęli: Artur Kubik ze Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce i Jacek Ćwierz ze Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drużynowo najlepiej wypadła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęli mechanicy z Bieńczyc, a trzecie z Płaszowa.

Podobnie jak w przypadku rywalizacji kierowców, konkurs dla motorniczych sprawdzał wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy tramwajem.

Motorniczowie musieli najpierw prowadzić wagon z wyłączonym prędkościomierzem przez wyznaczony odcinek kontrolny z prędkością 10 km/h. W kolejnym zadaniu motorniczowie musieli zatrzymać tramwaj tak, aby drugie drzwi znalazły się na wprost wyznaczonego miejsca. Trudnym zadaniem było także zatrzymanie wagonu w taki sposób, aby pantograf znalazł się w wyznaczonym miejscu na sieci trakcyjnej oraz dojazd do przeszkody i zatrzymanie tramwaju w takiej odległości, jaką wcześniej motorniczy wylosował. Wszyscy zawodnicy musieli jeszcze wykazać się umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Oprócz motorniczych rywalizowali także elektromechanicy. Wśród elektromechaników pierwsze miejsce zajął Stanisław Majcher ze Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta. Drugie miejsce zajął Marcin Trębacz ze Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze, a trzecie Jerzy Sarga z Podgórza. Drużynowo pierwsze miejsce zajęli elektromechanicy z Podgórza. Ich zadaniem była m.in. jak najszybsza wymiana wycieraczki oraz świetlówki wewnątrz tramwaju.

O tytuł najlepszego walczyli także inspektorzy ruchu. Ich zadaniem był test z wiedzy z przepisów ruchu drogowego. Najlepiej poradził sobie z pytaniami Konrad Marczak.

Zanim jednak zarząd MPK SA wręczył nagrody dla zwycięzców konkursu trzech motorniczych MPK SA otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne za swoją postawę i pomoc innym. Ich zachowanie docenił także Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Komendant Miejski Policji.

Nagrody za swoją postawę otrzymali: Adam Korman (za pomoc w odnalezieniu zaginionej starszej osoby), Daniel Rzewuski (za pomoc w ugaszeniu płonącego samochodu) i Magdalena Pruchnicka (za udzielenie pomocy osobie rannej w wypadku). Podobne wyróżnienie spotkało kierowcę, Franciszka Włodarczyka, który równiez pomógł w gaszeniu płonącego samochodu osobowego.

Konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników krakowskiego przewoźnika. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców i motorniczych. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdów oraz pomoc pasażerom.

Share