Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Dworzec Lublin z nagrodą Property Design Awards 2024

29 02.2024

Dworzec Lublin zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Property Design Awards 2024. Decyzją Jury oraz czytelników portalu otrzymał nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne”.

- Dworzec Lublin to nasza sztandarowa miejska inwestycja, z której jesteśmy bardzo dumni. Nowoczesny i ekologiczny obiekt z towarzyszącymi peronami stanowi serce wielozadaniowego projektu unijnego. Otrzymana nagroda to wyróżnienie zarówno dla Miasta Lublin, jak i biura projektowego. Dziękujemy za docenienie naszego wyjątkowego Dworca, który zachwyca nie tylko mieszkanki i mieszkańców Lublina, ale także całą Polskę. O naszej inwestycji można również przeczytać w branżowych i światowych mediach. Mam nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych miast w tworzeniu tego typu obiektów mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Dworzec Lublin to wyjątkowy projekt zrealizowany przez firmę Tremend. Prosta forma bryły Dworca Lublin odpowiada założeniom ekologicznym, a element wyróżniający stanowią efektowne słupy. Wyraz architektoniczny budynku nadają charakterystyczne ażurowe filary, będące elementami stalowej konstrukcji dworca i zadaszenia peronów, które odgrywają także funkcję dekoracyjną. Pierwsze szkice rzutu słupa inspirowane były lubelskimi wycinankami, ale ich linearne, nieco organiczne formy przypominać mogą pnącza winorośli, jeden z symboli Lublina i sprawiają wrażenie lekkości całej struktury.

Projekt Dworca Lublin ma już na koncie kilka nagród. W 2019 roku znalazł się na tak zwanej „krótkiej liście” nominowanych do nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival w Amsterdamie. W 2020 roku zaś otrzymał prestiżową nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.

Dworzec Lublin w swojej kategorii „bryła – obiekty publiczne” rywalizował z innymi inwestycjami: Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, Polikliniką Wyjazdową Dużych Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Rozbudową budynku Starostwa Powiatowego we Wrocławiu oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym we Wrocławiu.

To już ósma edycja konkursu Property Design Awards, który nagradza obiekty o wyjątkowej architekturze i przestrzenie z dobrym designem. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych w Polsce oraz ich twórców. Udział mogły brać inwestycje oddane do użytku do końca 2023 roku. Organizatorem Konkursu Property Design Awards 2024 jest Grupa PTWP, wydawca serwisów PropertyDesign.pl i PropertyNews.pl oraz organizator wydarzenia 4 Design Days. Finał konkursu to efekt kilku miesięcy pracy organizatorów plebiscytu oraz Jury. Do 16 listopada 2023 upływał czas na zgłoszenie inwestycji. Potem z nadesłanych propozycji wybierano finałową piątkę nominacji w każdej kategorii. Kolejnym etapem było głosowanie Jury Konkursu i czytelników portali Propertynews.pl i Propertydesign.pl, które trwało do 18 grudnia 2023 roku.

Wręczenie nagród obyło się 25 stycznia br. podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Budowa Dworca wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

 

Pliki:

Share