Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

MPK SA w Krakowie chce kupić 50 autobusów elektrycznych

13 09.2019
13.09.2019 09.29 Kraków Autobusy

Krakowski przewoźnik ogłosił właśnie przetarg, dzięki któremu do Krakowa ma zostać dostarczonych 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 m. Realizacja tego kontraktu rozpocznie się jak tylko MPK SA w Krakowie otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jeżeli opracowany przez MPK SA w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 roku.

Nowe autobusy elektryczne mają być wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinasowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych MPK złożyło, 30 stycznia 2019 roku. Bierze on udział w naborze do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18, ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Stolica Małopolski to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To bardzo ważne bo miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem mogą otrzymać dodatkowe punkty w konkursie.

Share