Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

W Warszawie przybywa biletomatów

06 08.2019
06.08.2019 19.18 Warszawa Organizacja przewozów

Już w ponad 4800 miejscach można kupić bilety Warszawskiego Transportu Publicznego. Coraz więcej jest biletomatów mobilnych – urządzenia montowane są we wszystkich typach tramwajów.

Tramwaje Warszawskie zaplanowały zamontowanie 583 biletomatów. Wszystkie mają być w pojazdach pod koniec września a na dziś takich urządzeń w tramwajach jest już ponad 450 sztuk w 398 pojazdach. Maszyny montowane są w pojazdach, w których wcześniej nie było biletomatów, także w tych starszego typu np. 105Na (nazywanych nieraz „akwariami”). W składach dwuwagonowych biletomat będzie w każdym pierwszym wagonie.

Nowoczesne urządzenia sprzedają bilety papierowe (z kodem QR), a także umożliwiają ładowanie Warszawskiej Karty Miejskiej. Są to transakcje bezgotówkowe – pasażer może zapłacić kartą (także zbliżeniowo), telefonem czy BLIK-iem.

Bilety Warszawskiego Transportu Publicznego można kupić w 4826 miejscach. To Punkty Obsługi Pasażerów ZTM (21), inne punkty sprzedaży (1794), biletomaty stacjonarne (721) i biletomaty mobilne czyli w pojazdach (2290). Bilety WTP oferuje także sześć aplikacji na smartfony.

Dla porównania Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach obsługuje 120 automatów biletowych ŚKUP, które przede wszystkim umożliwiają zakup wszystkich rodzajów biletów elektronicznych oraz dostępnych w taryfie biletów papierowych. Służą one tez do całodobowej obsługi karty ŚKUP – pozwalają na pobranie karty niespersonalizowanej oraz na zarządzanie kontem swojej karty: zmianę PIN, zasilenie konta karty ŚKUP, sprawdzenie i zaktualizowanie jej stanu (np. po zakupie biletu poprzez Portal Klienta). Za pomocą automatu można również doładować elektroniczną portmonetkę. Automat zapewnia również dostęp do informacji o rodzaju i okresie ważności zakodowanych biletów i usług, umożliwia sprawdzenie stanu środków na koncie oraz przyznanych uprawnień. W automacie można również sprawdzić listy ostatnio wykonanych operacji. Bilety można kupić także w kioskach oraz sklepach.

Natomiast Kraków na takich punktów ponad 300.

 

Share