Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Bezpieczny pasażer KZK GOP

20 08.2018
20.08.2018 12.21 Katowice Organizacja przewozów

KZK GOP we współpracy z Komendą Miejską Policji w Katowicach i Tramwajami Śląskimi prowadzi akcję „Bezpieczny Pasażer”. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie czujności mieszkańców Metropolii w trakcie korzystania z komunikacji miejskiej.

Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej to niezwykle ważny temat, który często poruszany jest przy różnego rodzaju okazjach. Pracownicy KZK GOP przy współpracy z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i Tramwajów Śląskich wyszli ze wspólną inicjatywą stworzenia programu edukacyjno-informacyjnego na rzecz zapobiegania przestępczości w środkach komunikacji miejskiej.

Spotkania z mieszkańcami oraz wspólne warsztaty mają na celu zmniejszenie ryzyka kradzieży kieszonkowych, zwłaszcza zwrócenie uwagi pasażerów na unikanie sytuacji, w których sami ułatwiają pracę kieszonkowcom (na przykład otwarte torebki, telefony w tylnych kieszeniach spodni), a także na reagowanie w sytuacjach, gdy są świadkami aktów dewastacji - zarówno w pojazdach komunikacji miejskiej, jak i na przystankach autobusowych i tramwajowych. Część spotkań była również poświęcona dyskusji na wciąż aktualny temat, jakim jest handel ludźmi. Policjanci przestrzegali rodziców, aby zarówno w transporcie publicznym, jak i przestrzeni publicznej pilnowali swoich dzieci i nie spuszczali ich z oczu. Odbiorcami inicjatywy są przede wszystkim pasażerowie, zarówno osoby dorosłe, jak i uczniowie.

Wydarzenia przeprowadzone w ramach programu są bardzo zróżnicowane. Oprócz warsztatów i spotkań z pasażerami znalazły się również „nietypowe" działania. Jednym z nich była akcja profilaktyczna policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, której celem było zapobieganie kradzieży kieszonkowych. Przedstawiciele komendy udali się na dworzec autobusowy w Katowicach, gdzie naklejali nalepki na otwarte, niepilnowane torebki pasażerów. Po krótkiej chwili policjanci podchodzili do swoich „ofiar", którym zwracali uwagę, jak poprawnie zabezpieczyć swoje mienie.

Od początku trwania akcji rozdano ponad 5 tys. sztuk ulotek, tysiąc naklejek oraz 200 plakatów - poradników, które dotyczyły właściwego pilnowania własnego mienia. Oprócz tego rozdystrybuowano ponad 1000 sztuk opasek z napisem „Zgubiłem się, pomóż mi".

Share