Transport publiczny w miastach będzie jednym z istotnych tematów podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, który 2 grudnia rozpocznie się w Katowicach. To wielkie wydarzenie na skalę światową. Potrwa do 14 grudnia. Jeden dzień będzie w całości poświęcony transportowi publicznemu – Transport Day 2018 będzie miał miejsce 6 grudnia w "Miejskim Domu Kultury" przy ul. Markiefki w Katowicach.
Transport jest obecnie odpowiedzialny za około jedną piątą globalnej emisji CO 2, a blisko jedna trzecia emisji CO 2 związanych z transportem pochodzi z miejskiego transportu pasażerskiego – czytamy na stronie wydarzenia. Transport przyczynia się również do przynajmniej połowy zanieczyszczenia powietrza w miastach, poważnie wpływając na zdrowie jego mieszkańców. Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu w pełni uznaje znaczenie podmiotów niepaństwowych w realizacji porozumienia. Działania na poziomie miasta w sektorze transportu stają się coraz ważniejsze, zwłaszcza ze względu na liczne korzyści płynące z mobilności w mieście, zmniejszając emisję CO 2, a jednocześnie poprawiając jakość powietrza, eliminując zatory, jakość życia, bezpieczeństwo ruchu i poprawiając zdrowie publiczne.
Po rocznej przerwie z przyjemnością przywrócimy Dzień Transportu na COP24. Tegoroczny Dzień Transportu podkreśli silną rolę miast w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i poprawie jakości powietrza poprzez wdrażanie środków w sektorze transportu. Zaprezentowane zostaną przykłady najlepszych praktyk z całego świata, z prezentacją z różnych miast UE zaangażowanych w finansowaną przez Komisję Europejską inicjatywę CIVITAS. CIVITAS przeprowadza ponad 15 lat testów zintegrowanych pakietów polityk i środków w celu realizacji celów związanych z transportem, energią i ochroną środowiska. Co ważne, wydarzenie poświęcone będzie temu, w jaki sposób rządy krajowe mogą wspierać potencjał miast poprzez tworzenie ram dla pomyślnych działań w zakresie zrównoważonego transportu miejskiego (np. Ustawodawstwo krajowe, wspólne narzędzia planowania, wzmacnianie pozycji miast, finansowanie miast).
W ciągu ostatnich lat sektor transportu poczynił znaczne postępy w mobilizowaniu działań podmiotów niepaństwowych w zakresie transportu i zmian klimatu, w szczególności w ramach procesu paryskiego na rzecz mobilności i klimatu (PPMC). PPMC jest wspólną inicjatywą Partnerstwa na rzecz Zrównoważonego Transportu Niskoemisyjnego (SLoCaT), największego partnerstwa wielostronnego na rzecz zrównoważonego transportu i Movin'On firmy Michelin. PPMC, stworzone w 2015 r. Przed COP21, pomogło w rozwoju bazy wiedzy dotyczącej transportu i zmian klimatu, zmobilizować bezprecedensowe działania podmiotów niepaństwowych poprzez mobilizację 15 początkowo 22 ważnych inicjatyw dotyczących transportu i zmian klimatu. PPMC oferuje szeroką wiedzę i wizję w zakresie dekarbonizacji transportu poprzez opracowanie globalnej mapy makro-drogowej: praktycznej wizji dekarbonizacji transportu.
Ten Dzień Transportu jest organizowany wspólnie przez Komisję Europejską CIVITAS Initiative, SLoCaT na zlecenie PPMC, i jest hostowany i wspierany przez Miasto Katowice.
Zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu są zobowiązani do rejestracji na stronie http://www.ppmc-transport.org/transportday2018/
Miasto Katowice już od miesięcy przygotowuje się do COP24. W ramach tegorocznego szczytu odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). Będzie w nich uczestniczyć ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.
Komunikacyjny Związek Komunalny GOP dla potrzeb konferencji uruchomia natomiast specjalne, bezpłatne linie autobusowe: COP1, COP2 oraz linie tramwajowe: COP24 i COPT.
Komunikacja autobusowa:
-linia COP1 kursować będzie na trasie: „Katowice Dworzec” – „COP24 Korfantego” (stanowisko tymczasowe), z przejazdem ulicami: Plac Wolności, Sokolską, Chorzowską, przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, Korfantego https://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/1-cop1/
-linia COP2 kursować będzie na trasie: „Katowice Dworzec” – „COP24 Korfantego” (stanowisko tymczasowe), z przejazdem ulicami: Dworcową, Kościuszki, pl. Miarki, Jagiellońską, Francuską, Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Korfantego, przejazd przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, Korfantego https://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/1-cop2/
Komunikacja tramwajowa:
-linia COPT kursować będzie na trasie: „Katowice Plac Wolności” – „Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia” z obsługą przystanków: „Katowice Plac Wolności”, „Katowice Dworzec PKP”, „Katowice Rynek", „Katowice Rondo”, „Katowice Sokolska”, „Katowice Stęślickiego”, „Dąb Huta Baildon”, „Dąb Silesia City Center”, „Dąb Kościół”, „Park Śląski Wesołe Miasteczko”, „Park Śląski Ogród Zoologiczny”, „Park Śląski Wejście Główne”, „Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia” https://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/2-copt/
-linia COP24 obsługiwana jest zabytkowym taborem, funkcjonuje cyklicznie już od połowy września. Linia jeździ w dwóch relacjach okrężnych:
-Koszutka Słoneczna Pętla-Katowice Plac Wolności,
-Koszutka Słoneczna Pętla-Katowice Plac Miarki
https://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/2-cop24/