Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Dziarski staruszek - MZA odrestaurowało zabytkowy autobus Somua Six

27 09.2020
27.09.2020 00.42 Warszawa Autobusy

Ma 88 lat i jest jednym z dwóch przedwojennych autobusów w Polsce. Somua Six to ikona przedwojennej komunikacji miejskiej, która wróciła na ulice Warszawy. 22.09.br. odbyła premierowy przejazd po rewitalizacji, a na ulicach czekali z aparatami miłośnicy komunikacji i dawnej Warszawy.

Pojazd pochodzący z roku 1932 został sprowadzony z Holandii i dzięki pracownikom zajezdni MZA „Stalowa” oraz specjalistom z firmy Abcar Oldtimers przeszedł pieczołowitą rewitalizację. Pojazd został odtworzony do stanu z roku 1928, kiedy pierwsze francuskie autobusy Somua zadebiutowały na ulicach Warszawy.

Autobusy Somua były wizytówką przedwojennej Warszawy. Były to wówczas najnowocześniejsze autobusy świata, a pojazdy w wersji produkowanej dla Warszawy były luksusowo wyposażone w skórzane fotele i mahoniowe obicia ścian oraz sufitów (wersja paryska była dużo uboższa). Przedwojenne warszawskie Somuy można oglądać w zachowanych filmach fabularnych i dokumentalnych z lat 30.

II Wojnę Światową przetrwały trzy Somuy, które po naprawach służyły do 1949 roku. Niestety żaden z oryginalnych warszawskich pojazdów nie zachował się do dziś – ostatnie pojazdy zostały zezłomowane w końcu lat 40.

W roku stulecia warszawskich autobusów Miejskie Zakłady Autobusowe przywracają Warszawie jej ważny zabytek, a jednocześnie świadectwo świetnej tradycji stołecznej komunikacji miejskiej.

Premierowy przejazd odbył się częściowo po trasie przedwojennej linii „A” – pierwszej obsługiwanej w Warszawie przez Somuy (z placu Teatralnego na plac Zbawiciela).

Źródło: MZA w Warszawie

Share