Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Elektronizacja zamówień publicznych odstrasza wykonawców

07 07.2019

Po wprowadzeniu elektronizacji zamówień publicznych JST odczuły zmniejszenie liczby składanych ofert - wynika z ankiety przeprowadzonej m.in. wśród samorządów.

Badanie zostało przeprowadzone między 4, a 19 kwietnia 2019 roku wśród 200 instytucji, które od ubiegłego roku zobligowane są do stosowania nowych przepisów Prawa Zamówień Publicznych, które nałożyły na zamawiających - organizujących przetargi publiczne powyżej progów unijnych - obowiązek elektronicznej komunikacji z wykonawcami.

Większość badanych (59,8 proc.) stanowiły JST.

Z odpowiedzi udzielonych w ankiecie wynika m.in., że jednostki samorządu terytorialnego odczuły zmniejszenie liczby składanych ofert - twierdzi tak 32 proc. przebadanych JST, 30 proc. nie odczuło takiego zmniejszenia, a 38 proc. odpowiedziało, że liczba ofert jest na podobnym poziomie jak przed 18 października 2018 r.

"Jednostki samorządu terytorialnego jako jedyna przebadana grupa wskazują małą liczbę złożonych ofert w pierwszej czwórce największych wyzwań, z jakimi przyszło im się mierzyć po 18 października 2018 roku (...). Problemem, jaki zauważają, jest też brak wiedzy dotyczącej obsługi portali e-Usług" - czytamy w raporcie.

Problemem dla zamawiających są też - jak stwierdzono w raporcie - "ciągle zmieniające się założenia elektronizacji oraz nowa wersja ustawy PZP (67 proc. wszystkich ankietowanych), niejasne interpretacje prawne ustawy (60 proc.) i komunikacja z wykonawcami (46 proc.)".

Ponadto administracja dostrzega trudności związane z integracją platformy e-Usług z już istniejącymi systemami (10 proc. wskazań).

Przebadane instytucje przeprowadzają elektronicznie po 18 października 2018 roku przetargi i powyżej, i poniżej progów unijnych. 94 proc. ankietowanych organizuje rocznie mniej niż 10 e-przetargów powyżej progów, a 85 proc. mniej niż 10 postępowań o niższej wartości (poniżej progów). W toku e-przetargów 30 proc. ankietowanych zamawiających otrzymuje mniejszą liczbę ofert w porównaniu z czasem sprzed wprowadzenia zmian w przepisach. 44 proc. instytucji dostaje od wykonawców podobną liczbę ofert, a 25 proc. taką samą jak przed elektronizacją.

Autorzy raportu przypominają, że instytucje biorące udział w przetargach publicznych mogą w tym procesie skorzystać z rządowego miniPortalu, rozwiązania komercyjnego lub własnego.

Pierwszą z tych możliwości wybrało 48 proc. ankietowanych, drugą 36 proc., a trzecią 15 proc.

Badanie miało formę elektronicznej ankiety, skierowanej do osób odpowiedzialnych za realizację przetargów. Przeprowadziła je firmy Marketplanet we współpracy z ApexNet.

Tymczasem 4 lipca br. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1020, 1579 i 1920 oraz z 2018 r. poz. 1603), który ma przesunąć w czasie obowiązek pełnej elektronizacji zamówień w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonych przez innych zamawiających niż centralny zamawiający, w których wartość zamówienia jest szacowana poniżej progów unijnych, z dnia 1 stycznia 2020 r na dzień 1 stycznia 2021 r.

Obecnie obowiązek elektronizacji zamówień dotyczy postępowań, w których wartość zamówienia jest szacowana powyżej progów unijnych. Teraz uchwalona Ustawa zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Senat.


Źródło: Serwis Samorządowy PAP/Biuletyn Urzędu Zamówień Publicznych

Share