Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Gutek i Ziutek znów wyjadą na trasę

22 06.2018
22.06.2018 01.31 Lublin Trolejbus

W niedzielę, 1 lipca br. rusza już po raz siódmy wakacyjna linia turystyczna w Lublinie. W tym roku będzie obsługiwana przez zabytkowe pojazdy - „Gutka” i „Ziutka”. W okresie wakacyjnym każdy może odbyć niezapomnianą podróż w przeszłość i poznać Lublin z nietypowej perspektywy – z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. 

Wzorem roku ubiegłego, obok trolejbusu Ziutek, na linii turystycznej będzie kursować także autobus Jelcz 272 MEX o imieniu Gutek lub Jelcz M-11.

W tym roku tematem przewodnim na obu liniach będzie „1918 - 2018 - Lubelskie Metamorfozy”. Linia będzie kursować w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze wspólnego przystanku Ogród Saski 03 na Al. Racławickich o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Trasa autobusu Gutek lub Jelcz M-11

Al. Racławickie (Ogród Saski 03) - Długosza - Popiełuszki - al. Sikorskiego - al. Solidarności - al. Smorawińskiego - Rondo Berbeckiego - Andersa - Mełgiewska - nawrót na pętli - Mełgiewska - Hutnicza - Gospodarcza - Park Bronowice - Fabryczna - al. Unii Lubelskiej - Zamojska - Bernardyńska - Plac Wolności - Narutowicza - Lipowa – Al. Racławickie (Ogród Saski 03).

Trasa trolejbusu Ziutek

Al. Racławickie (Ogród Saski 03) - al. Kraśnicka - Zana - Filaretów - Głęboka - Muzyczna - dojazd do Dworca Głównego PKP i nawrót - Lubelskiego Lipca 80 - Plac Bychawski - Wolska - Droga Męczenników Majdanka - nawrót na rondzie - Droga Męczenników Majdanka - Wolska - Piłsudskiego - Lipowa - Al. Racławickie (Ogród Saski 03).

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych „trajtków” i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona w obu pojazdach. W autobusie Gutek jest 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Ziutek - 22 miejsca siedzące.

Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych, zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

Linia „T”, w swoim obecnym kształcie, kursuje od 2010 roku. W latach 2010–2013 była obsługiwana turystycznym trolejbusem Ziutek, z kolei w roku 2014 do obsługi został skierowany przegubowy autobus Ikarus. Od początku funkcjonowania linia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony turystów, jak i mieszkańców. W ubiegłym sezonie skorzystało z niej ponad 1400 osób.

Linia turystyczna „T” to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin Sp. z o.o., Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”.

Share