Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Liderzy Transportu Publicznego wyróżnieni

27 10.2022

Działania na rzecz ekologicznego transportu i ochrony środowiska oraz podejmowanie inwestycji na miarę europejskich metropolii, które rozumieją potrzebę inwestowania w tzw. zielony transport. Wszystko to docenił Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, przyznając statuetki Lidera Transportu Publicznego. Pierwszym miastem, które otrzymało wyróżnienie był Kraków, teraz przyszedł czas na Katowice. Statuetki trafią również do innych polskich miast, które wyróżniają się działaniami na rzecz ekologicznego transportu, szeroko rozumianej elektromobilności i inwestycji w innowacyjne technologie.
 

W pierwszej kolejności statuetka Lidera Transportu Publicznego trafiła do Krakowa. Wyróżnienie zostało przyznane Jackowi Majchrowskiemu, Prezydentowi Miasta Krakowa, podczas 38. Krajowego Zjazdu Komunikacji Miejskiej. Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, zrzeszający operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej, wręczył wyróżnienie dla Miasta Krakowa doceniając trud i zaangażowanie w tworzenie oraz wspieranie krakowskiej komunikacji miejskiej. „Kraków to miasto wielkich inwestycji na miarę europejskich metropolii, które rozumieją potrzebę inwestowania w tzw. zielony transport. Trzeba podkreślić, że Kraków jest jednym z pierwszych miast, które może się pochwalić autobusem wodorowym wraz ze stacją do tankowania wodoru. Posiada też bogatą bazę autobusów elektrycznych. Dziś to blisko 80 pojazdów, a wiemy, że Kraków na tym nie poprzestaje i inwestuje w kolejne pojazdy zasilane energią elektryczną. Warto również zaznaczyć, że Kraków, jako miasto uniwersyteckie, podejmuje szereg projektów badawczo-rozwojowych. Jednym z nich jest chociażby autonomiczny tramwaj. To właśnie w Krakowie odbył się pierwszy w Polsce przejazd tramwaju bez udziału motorniczego. To wszystko sprawia, że Kraków wyznacza nowe kierunki w transporcie publicznym i może być dla nas wzorem do naśladowania” – podkreślają przedstawiciele PZPTP.
 

Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego postanowił też docenić działania innych polskich miast na rzecz ekologicznego transportu. Statuetki Lidera Transportu Publicznego trafią niebawem także do Poznania, Torunia, Grudziądza, Płocka i Kutna oraz Spółki Voith Turbo i R&G PLUS. W środę, 26 października br. nagrodę odebrał Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa.
 

Przyznawana przez nasz Związek nagroda jest efektem działań Prezydentów wspomnianym miast, dzięki którym mieszkańcy mogą korzystać z ekologicznej komunikacji, spełniającej najwyższe, europejskie normy. Doceniamy podejmowane przez te miasta innowacyjne, efektywne oraz znaczące społecznie działania w dziedzinie rozwoju transportu publicznego” – zaznaczają władze PZPTP.

 

Oto poszczególne kategorie:

1. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak – kategoria „Rozwój infrastruktury tramwajowej”.

2. Prezydent Miasta Płocka, Andrzej Nowakowski – kategoria „Transport przyszłości”.

3. Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa – kategoria „Elektromobilność”.

4. Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski – kategoria Integracja systemu transportu miejskiego”.

5. Prezydent Miasta Grudziądza, Maciej Glamowski – kategoria „Zielony Transport Publiczny”.

6. Prezydent Miasta Kutno, Zbigniew Burzyński – kategoria „Inwestycje w niskoemisyjny transport”.

7. Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski – kategoria „Działania na rzecz ekologicznego
    transportu i ochrony środowiska”.

8. Voith Turbo Sp. z o.o. – kategoria „Innowacyjne technologie”.

9. R&G PLUS Sp. z o.o. – kategoria „Wdrażanie innowacyjnych technologii do obsługi pasażerskiej”.

 

Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego to organ zrzeszający operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej. Zajmuje się m.in. promowaniem idei przedsiębiorczości oraz promocją transportu miejskiego jako ekologicznego środka komunikacji, co w konsekwencji ma zwiększyć społeczną świadomość na temat korzyści płynących z komunikacji zbiorowej. Związek ma również nieść pomoc członkom w rozwiazywaniu problemów prawnych i organizacyjnych.

 

Pliki:

Share