Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Łódzkie biletomaty po ukraińsku

18 12.2018
18.12.2018 22.46 Łódź Organizacja przewozów

Komunikaty w języku ukraińskim dostępne są od wtorku w ponad 700 biletomatach zamontowanych w pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Szacuje się, że w aglomeracji łódzkiej jest około 85-90 tys. obywateli Ukrainy.

Jak poinformował PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu, ukraiński jest kolejnym - po angielskim i niemieckim - językiem obcym, jaki pojawił się w biletomatach w łódzkich tramwajach i autobusach.

Rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi Agnieszka Magnuszewska zwróciła uwagę, że do tej pory w języku ukraińskim dostępne były wnioski o wydanie biletu okresowego, tzw. migawki. "21 proc. wniosków o wydanie biletu okresowego to wnioski obcokrajowców, z czego aż 75-80 proc. to wnioski obywateli z Ukrainy" – tłumaczy.

Na stronie internetowej MPK są już w języku ukraińskim dostępne informacje dotyczące taryfy biletowej, kontroli biletów, czy zasad dotyczących przewozu zwierząt i bagażu. Obecnie trwają prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu.

Według magistratu, tylko w 2018 roku, w samej Łodzi, ponad 10 tys. osób otrzymało pozwolenie na pobyt czasowy, z czego ok. 90 proc. to obywatele Ukrainy. Pracę znajdują głównie m.in. w sektorze usług, branży IT i AGD.

Zdaniem dyrektora Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Adama Pustelnika Łódź przyciągną do siebie przede wszystkim lokalizacją i pozytywnym nastawieniem do innych narodowości. 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Foto: MPK-Łódź Sp z o.o.

Share