Lublin został nagrodzony w kategorii „Gospodarka wodna”, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców razem z Mławą (miasto poniżej 100 tys. mieszkańców). Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
Druga kategoria, w której zwyciężyło miasto Lublin to „Mobilność zrównoważona”. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także za ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej. Drugim zwycięskim miastem w tej kategorii są Niepołomice.
- Z dumą przyjmujemy informację o takich nagrodach dla Lublina, to pokazuje jak bardzo zmieniło się miasto w ostatnich latach. Stale rosnąca liczba autobusów niskoemisyjnych, nowe autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy to efekt licznych inwestycji w tabor i zintegrowane systemy transportu miejskiego. Do tej pory wydaliśmy już na ten cel blisko pół miliarda złotych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Jesteśmy dziś w czołówce polskich miast, jeżeli chodzi o infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, a osiągnęliśmy to dzięki inwestycjom na kolejne pół miliarda, dzięki którym m.in. pokryliśmy sieciami 99 proc. miasta.
Lublin został doceniony w konkursie ECO-MIASTO już po raz czwarty. W 2015 roku otrzymaliśmy nagrodę za politykę „Mobilności zrównoważonej”, w 2016 roku zwyciężyliśmy w kategorii „Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi”, a w 2017 roku w kategorii "Zieleń a powietrze" za tworzenie Zielonego Budżetu i spójność koncepcji kształtowania zieleni miejskiej oraz wyróżnienie w kategorii "Systemy energetyczne" za kompleksowość i różnorodność działań w zakresie zarządzania energią i edukację w tym zakresie - mówi prezes MPK Lublin, Tomasz Fulara.
Do konkursu ECO-MIASTO 2018 zgłosiło się 46 miast, a niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach. Jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby.
Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.