Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

...Masz wpływ na dobrą atmosferę - w Lublinie

16 10.2019
16.10.2019 10.09 Lublin Trolejbus

„Miasto to też Twój dom – Masz wpływ na dobra atmosferę” to hasło nowej kampanii, która właśnie ruszyła w Lublinie. Jej celem jest poprawa powietrza poprzez integrację i promocję wszystkich działań podejmowanych w mieście na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Uczestniczą w niej m.in. Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o.

– Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, w związku z czym wszyscy musimy dbać o jego czystość i jakość. Rozpoczynamy szeroką kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin - Będziemy edukować, zwracać uwagę na aktualne problemy i proponować konkretne rozwiązania. Od lat podejmujemy działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji. To m.in. dopłaty do wymiany pieców, przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, działania EkoPatrolu Straży Miejskiej czy rozwój ekologicznego transportu zbiorowego. Bez zaangażowania mieszkańców te działania nie byłyby kompletne, dlatego zachęcamy do wspólnej pracy, która przyczyni się do poprawy jakości naszego życia i zdrowia oraz stanu środowiska – dodaje prezydent.

Kampanię zainauguruje wystawa na temat wpływu samych mieszkańców na ograniczenie niskiej emisji, w przestrzeni miasta pojawią się informacje na billboardach, w autobusach oraz przystankach autobusowych. Wszystkie lubelskie placówki oświatowe otrzymają przygotowane scenariusze lekcji i materiały edukacyjne do wykorzystania w ramach prowadzonych zajęć. Dodatkowo, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadzi w wybranych placówkach tzw. lekcje ciepła. W przestrzeni miejskiej planowane są happeningi z udziałem miejskich spółek – informuje miejski portal www.lublin.eu.

Miasto Lublin wydało już ok. 3 mln zł na Program Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego można starać się o dofinansowanie do 50 % kosztów trwałej wymiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny bardziej ekologiczny. Pozwoliło to na likwidację przeszło 500 pieców i kotłów.

Ponadto Lublin ciągle inwestuje też w ekologiczny transport miejski. 70% autobusów w Lublinie to pojazdy posiadające normę zużycia paliwa Euro 5 i Euro 6. Komunikacja miejska już dzisiaj spełnia najwyższy przewidziany w ustawie o elektromobilności 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych. W 2021 r. po realizacji projektów unijnych, w taborze lubelskiej komunikacji miejskiej będzie 70 autobusów elektrycznych i 150 trolejbusów – miasto osiągnie 50% udziału pojazdów elektrycznych w całym taborze pojazdów komunikacji miejskiej. To ważne, bo autobus, który emituje niewiele większą ilość spalin niż samochód osobowy, przewozi tyle osób ile 100 samochodów osobowych.

 

Share