Uczniowie z klasy 1a Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi odwiedzili dzisiaj tamtejszy Zakład Eksploatacji Tramwajów nr 2 w Chocianowicach. Po zakładzie oprowadził ich Witold Talar, kierownik zajezdni. Zwiedzili m.in. hale napraw i myjnię. Jak się okazało, chociaż uczniowie uczą się na co dzień o samochodach, bo uczęszczają do klasy o specjalizacji technik naprawy pojazdów samochodowych, poważnie myślą też o większych pojazdach i pracy w MPK-Łódź.
- W zasadzie to jeden z naszych chłopców był pomysłodawcą wycieczki. Sam napisał podanie, aby zorganizować wyjazd - mówi Agnieszka Kuzańska, wychowawczyni klasy. - Uczeń pasjonuje się komunikacją miejską i wie naprawdę bardzo dużo na ten temat.
Wycieczka wpisuje się w politykę MPK, polegającą na szkoleniu przyszłych kadr już w szkołach średnich. Aż 60 uczniów szkół ponadgimnazjalnych bierze udział w unijnym projekcie „Mechanik taboru tramwajowego”, który rozpoczął się latem 2017 r. Obecnie odbywają oni praktyki w Zajezdni Telefoniczna oraz Zajezdni Chocianowice. Projekt zakończy się w czerwcu 2018 r., a najlepsi z praktykantów będą mogli odbyć tu staż.
Wśród 60 praktykantów są uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9, Zespołu Szkół Samochodowych nr 7, Zespołu Szkół Samochodowych i Mechatronicznych nr 22 oraz Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych nr 17.
Program dokształcania absolwentów techników MPK – Łódź stworzyło wspólnie z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Powiatowym Urzędem Pracy. W 2014 r. MPK – Łódź przeprowadziło kilkutygodniowy kurs kwalifikacyjny dla 19 absolwentów ZSP nr 9, który przygotowywał do pracy na zapleczu technicznym zajezdni tramwajowych.
Uczestników kursu oddelegowano m.in. do przeglądów kontrolnych wagonów. Dwunastu z nich nawiązało współpracę z MPK – Łódź. Najpierw skorzystali z oferty półrocznych bonów stażowych w zajezdniach tramwajowych, a następnie zostali zatrudnieni w MPK – Łódź.
W 2015 r. aż 84 uczniów wzięło udział w projekcie „Mechanik taboru tramwajowego ET1”, na który unijne dofinansowanie pozyskało Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Program stażu obejmował m.in. udział w przeglądzie pantografu, hamulców, kół jezdnych czy urządzeń elektrycznych.
W 2015 r. MPK – Łódź zatrudniło 4 absolwentów ZSP nr 9, którzy ukończyli kurs, a rok później 10 kolejnych. W ciągu 4 ostatnich lat łącznie zatrudniono 32 absolwentów ZSP nr 9.
Kolejny kurs zorganizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu w wakacje 2017 r. W projekcie „Elektronik przyszłości” wzięło udział 10 uczniów ZSP nr 10. W tym roku prawdopodobnie wezmą w nim udział uczniowie ZSP nr 9.
Nowi, wykwalifikowani pracownicy zastąpią tych, którzy odchodzą na emeryturę. Tylko w tym roku uprawnienia emerytalne zdobędzie 11 pracowników Zakładu Techniki, 7 pracowników Zakładu Torów i Sieci oraz 10 pracowników serwisu w obu zajezdniach tramwajowych.