W 2018 roku nadal będziemy mieć problemy ze znalezieniem pracowników. Wg opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej danych w styczniu tego roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła tylko 4,5%. To znacznie mniej niż średnia w Unii Europejskiej – 7,3% - wynika z badań Eurostatu. Polska znalazła się tym samym na 7. Miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia, za Czechami, Maltą i Niemcami.
Patrząc na te wyniki nie dziwią opublikowane również przez MRPiPS prognozy zakładające, że w rozpoczynającym się roku nadal będą występować problemy ze znalezieniem pracowników. Z perspektywy pracowników jest to sytuacja korzystna, ponieważ pracodawcy są bardziej skłonni do poprawy warunków zatrudnienia, w tym wzrostu wynagrodzeń – ocenia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W szerszej perspektywie jednak trudności z pozyskaniem pracowników mogą prowadzić do ograniczenia możliwości rozwoju przedsiębiorstw.
Jak czytamy w opracowanym przez ministerstwo „Barometrze zawodów 2018”, deficyt pracowników w największym stopniu dotknie branżę budowlaną, transportowo-spedycyjną, gastronomiczną, przetwórczą oraz opiekę zdrowotną. Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in.: mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach.
W coraz większej grupie zawodów obserwuje się duży napływ obcokrajowców, głównie z Ukrainy. Zainteresowanie cudzoziemcami dotyczy głównie zawodów budowlanych i produkcyjnych, ale coraz częściej pracodawcy poszukują specjalistów z branży IT, co wynika z niewystarczającej liczby kandydatów na rodzimym rynku.
W porównaniu do roku ubiegłego znacznie zmniejszyła się liczba zawodów prognozowanych jako nadwyżkowe. Pracodawcy chętniej sięgają po pracowników, którzy do tej pory nie mogli znaleźć pracy w swoim wyuczonym zawodzie. Tak jak w latach poprzednich, przewaga chętnych do pracy nad liczbą ofert dotyczy głównie popularnych zawodów nauczanych w większości szkół i uczelni. Zaliczono do nich ekonomistów, pedagogów oraz filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców.
Poszczególne województwa różnią się pod względem wielkości rynku pracy, jego struktury czy wysokości wynagrodzeń. Najlepsza sytuacja z punktu widzenia pracowników występuje w dużych miastach.
Badanie „Barometr zawodów 2018” zostało przeprowadzone po raz trzeci we wszystkich powiatach w Polsce na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Województwo Małopolskie prowadzi badanie dla wszystkich powiatów w regionie od roku 2009.
Pełne wyniki badania można znaleźć w serwisie internetowym barometrzawodow.pl.