Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Nowa gdańska PESA w barwach Lechii

15 06.2020
15.06.2020 21.59 Gdańsk Autobusy

Nowy gdański tramwaj Pesa Jazz Duo, otrzymał właśnie imię Romana Rogocza, piłkarza Lechii. To  najnowszy pojazd Gdańskich Autobusów i Tramwajów, jest jednym z 63 pojazdów, jakie w ostatnim czasie zasiliły flotę tego przewoźnika. W ostatnim czasie stan taboru GAiT powiększył się o 48 nowoczesnych ekologicznych autobusów Mercedes Citaro oraz 15 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo.
– Rozbudowujemy i modernizujemy tabor czyli autobusy i tramwaje, które jeżdżą po ulicach i torach naszego miasta. Co ważne to jest element dużego programu współfinansowanego przez Unię Europejską – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Taka jest wizja komunikacji miejskiej w naszym mieście. Jak najwięcej nowych pojazdów, jak najwięcej nowej infrastruktury wzbogacającej komunikację, aby mieszkańcy mogli sprawnie i komfortowo podróżować po mieście – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Na patrona najnowszego pojazdu wybrano Romana Rogocza, zawodnika Lechii Gdańsk, który trzykrotnie, w latach 1948, 1951 i 1954 wywalczył awans do I ligi. Należał do drużyny, która w 1956 roku zdobyła trzecie miejsce, co aż do lat 80. było największym sukcesem Lechii w rozgrywkach. W 2005 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk, w roku 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w roku 2013, pochowany jest na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli synowie Romana Rogocza – Andrzej i Piotr oraz córka Ilona.   –  Tata nie miał samochodu. Całe życie jeździł – albo na Przeróbkę do pracy, albo na mecze na Traugutta – tramwajem – mówił podczas uroczystości syn patrona – Mój tata w 2002 roku, na starym stadionie otrzymał gwiazdę, a w roku 2011 medal od prezydenta RP. Teraz jest ten piękny tramwaj. Proszę zwrócić uwagę, że te wydarzenia dzieli 9 lat, a mój tata właściwie zawsze grał z dziewiątka na koszulce – mówił wzruszony Andrzej Rogocz.

 W dzisiejszej uroczystości prócz rodziny uczestniczyli też: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Maciej Lisicki, prezes GAiT oraz przedstawicie Pesy i Lechii Gdańsk.

A w pierwszy kurs tramwaj poprowadził jeden z wiernych kibiców Lechii.  – Jak tylko się dowiedział, że ten tramwaj będzie, napisał podanie z prośbą, aby to on mógł go prowadzić. Prośba pana motorniczego w miarę możliwości będzie realizowana i będzie on gospodarzem tego tramwaju. To pokazuje, że pomysł z biało-zielonym tramwajem im. Romana Rogocza był bardzo trafiony – mówił Maciej Lisicki, prezes GAiT.

Nowa Pesa nazwana imieniem legendarnego zawodnika gdańskiego klubu to 46 gdański tramwaj, który ma swojego patrona. W najbliższym czasie liczba ta znacząco wzrośnie – czytamy na stronie GAiT - Imiona zostaną nadane bowiem wszystkim nowym tramwajom, które w ostatnim czasie zasiliły i będą zasilać gdańską flotę. Na tory wyjechało już 15 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo, ale na tym nie koniec. W ramach drugiej transzy zamówienia do floty GAiT dołączy kolejnych 15 nowoczesnych dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Dostawy rozpoczną się w drugiej połowie roku.  – Dzisiaj rozpiera mnie duma, bo mogę zaprezentować taki pojazd, takie nazwisko, taki klub, i to w takim mieście. Kolejnych 15 pojazdów zjeżdża z linii produkcyjnych – dostawy rozpoczniemy już we wrześniu. Dostajemy bardzo pozytywne opinie zarówno od pasażerów jak i osób obsługujących, więc tylko tak trzymać! – zapowiada Krzysztof Zdziarski – prezes Pesa Bydgoszcz.

Dostawa tramwajów realizowana przez spółkę Pesa Bydgoszcz SA właśnie się zakończyła, ale na tym nie koniec. Niebawem ruszą dostawy kolejnych. Łącznie gdański tabor wzbogaci się o 30 nowych tramwajów. Każdy z nich, zgodnie z trwającym już od dekady, lokalnym zwyczajem powinien zostać nazwany imieniem wybitnej osoby, związanej z Gdańskiem i jego historią. Miasto powołało w tym celu specjalną komisję ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Podczas pierwszego posiedzenia, komisja pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Piotra Borawskiego zdecydowała m.in., że patronami pozostałych, pochodzących z najnowszych dostaw tramwajów, będą Brunon Zwarra, Zbigniew Kosycarz oraz Zbyszek Cybulski. Dla kolejnych propozycje nowych patronów mogą składać wszyscy mieszkańcy. 

Źródło: GAiT

Fot.: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Share