Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Odliczamy miejsca w pojazdach

25 03.2020

Wprowadzone przez rząd dalsze obostrzenia w poruszaniu się, spowodowane walką z koronawirusem, wyuszają na tarnsporcie publicznym kolejne zmiany.

Wczoraj wieczorem Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w poajzdach komunikacji publicznej może przebywać tylko połowa z dopuszczalnej ilości miejsc siedzących, tak by pasażerowie mogli zajmować co drugie miejsce w pojeździe.

Jak temu sprostać? Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie wywiesza na drzwiach pojazdów kartki z informacją ile osób  może jednorazowo znajdowac się w pojeździe. Taka informacja zacznie być umieszczona na drzwiach każdego tramwaju i autobusu już od 25 marca - informuje MPK Kraków - Naklejki będą zawierały liczbę dostępnych miejsc siedzących podzieloną przez połowę, zgodnie z wytycznymi podanymi na konferencji prasowej przez Premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego 24 marca 2020 roku.

Przewoźnik jest też przygotowany na zwiększenie liczby pojazdów tam, gdzie jest to konieczne. Zostanie przygotowany dodatkowy rezerwowy tabor tramwajowy i autobusowy - czytay na stronie internetowej przewoźnika - Od czwartku, 26 marca będzie to nawet 20 tramwajów i 50 autobusów dostępnych każdego dnia do wykorzystania na tych liniach, gdzie pasażerów pojawi się więcej niż dostępna liczba miejsc w pojeździe. O większej liczbie pasażerów czekających na przystankach będą informować dyspozytorów MPK kierowcy i motorniczowie. Pojazdy będą rozmieszczone w różnych punktach miasta, tak aby jak najszybciej mogły zacząć wykonywać dodatkowe kursy tam, gdzie będzie to potrzebne. W koordynacji wysyłania dodatkowych pojazdów na trasy będą też pomagać inspektorzy ruchu MPK, którzy w wyznaczonych miejscach będą kontrolować liczbę oczekujących na transport pasażerów. Pozwoli to na szybką reakcję i natychmiastowe wysyłanie rezerwowych tramwajów i autobusów jeszcze przed planowanym w rozkładzie odjazdem.

Podobnie jest w Trójmieście. Jak informuje spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje - będzie więcej połączeń w porannym szczycie. Część kursów wykonają dwa pojazdy równocześnie. Przyśpieszone zostaje też wprowadzenie wspólnego biletu na autobus, tramwaj i pociąg.

Foto: MPK Kraków

Share