Oświadczenia o stanie majątkowym mogą być podpisane i złożone online – poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji. Należy jednak spełnić wymogi dotyczące bezpieczeństwa.
"Jeśli osoba wypełniająca oświadczenia zdecyduje się podpisać je podpisem zaufanym, to takie oświadczenie jest równoważne z oświadczeniem papierowym, podpisanym własnoręcznie" – wskazał resort cyfryzacji.
Ministerstwo podkreśliło, że należy mieć jednak na uwadze, że - zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną.
Informacje pochodzące m.in. z oświadczeń osób wymienionych w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – takich ja prezydent RP czy rzecznik praw obywatelskich - podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone", określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
"Chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie" – podkreślił resort cyfryzacji. Jak dodało ministerstwo, wyjątkiem są oświadczenia osób, które podlegają obowiązkowej publikacji. Dotyczy to m.in. samorządowców.
Według MC, wysłanie online niezaszyfrowanego czy w inny sposób niezabezpieczonego przed nieuprawnionym ujawnieniem oświadczenia powoduje niespełnienie wymogów dotyczących ochrony.
W grupie osób, których oświadczenia podlegają publikacji, zgodnie z przepisami, są samorządowcy, przy czym nie wszystkie informacje można ujawnić.
W świetle ustawy o samorządzie gminnym, informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości. Analogiczne zapisy znajdują się w ustawach o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa.
Kopie jawnej części oświadczenia majątkowego (Część A) otrzymują odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent), starosta, marszałek województwa - celem publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Część B jest niejawna i te informacje nie są udzielane osobom trzecim, ani publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.
W tym roku termin składania oświadczeń majątkowych wydłużono do 31 maja, co wynika z obowiązującej od wtorku ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, będącej elementem tzw. tarczy antykryzysowej.
kic/
Żródło: Serwis samorządowy PAP
Wprowadzono też nowe formularze. Ich wzory można znaleźć na stronie PAP https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/publikujemy-aktualne-formularze-oswiadczen-majatkowych