Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do komunikacji miejskiej wrócił chłodny powiew klimatyzacji. Główny Inspektor Sanitarny zezwolił na ponowne uruchomienie jej w pojazdach komunikacji miejskiej. To duża ulga dla pasażerów, którzy bardzo się skarżyli na niedogodności związane z jej brakiem.
Ponowne uruchomienie systemów klimatyzacji w pojazdach wiązało się jednak z pewnym nakładem prac. W MPK Lublin, podobnie jak w innych przedsiębiorstwach, dokonano przeglądów serwisowych systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych pojazdów jak również ich dezynfekcji. Mają one na celu kompleksowo przygotować układy chłodzenia do ponownego uruchomienia, by w sposób bezpieczny mogły służyć pasażerom – mówi Tomasz Fulara, Prezes MPK Lublin.
Przypominamy, że dyspozycja o wyłączeniu układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów obowiązywała od 10 kwietnia br. i była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców. Było to jedno z działań profilaktycznych w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeni publicznej.
W Lublinie w klimatyzację wyposażonych jest obecnie 270 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru. Klimatyzacja jest uruchamiana standardowo w okresie od 1 kwietnia do 31 października i ma zapewnić temperaturę w miejscu przestrzeni pasażerskiej, niższą o kilka stopni od temperatury jaka panuje na zewnątrz. Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 22-25 stopni C. Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.
Od środy 24 czerwca, decyzją GIS, pasażerowie znów mogą korzystać z przycisków otwierania i zamykania drzwi. Dotyczy to także przystanków na żądanie.
Te zwolnienia zmuszają jednak przewoźników do podniesienia reżimu sanitarnego. MPK Kraków SA, podobnie jak inni operatorzy, prowadzi cały czas dezynfekcję wszystkich tramwajów i autobusów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników.
Także w Krakowie trzeba było przypominać pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas podróży tramwajami i autobusami. Kontrole Policji i inspektorów MPK rozpoczęły się 22.06.br. o 8.00 i były prowadzone do 16.00 na trasie z Krowodrzy Górki do Małego Płaszowa P+R oraz z Bronowic Małych do Nowego Bieżanowa P+R. Akcja została zaplanowana na najbliższe dwa tygodnie - informuje MPK Kraków.
Warto podkreślić, że rozpoczęcie kontroli posiadania przez pasażerów maseczek to efekt apeli, które trafiały do MPK SA - czytamy na stronie przewożnika. Część osób nie stosuje się bowiem do rozporządzenia rządu, które nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Niestety nie wystarczyły przypomnienia o tym wyświetlane na monitorach zamontowanych w pojazdach i komunikaty głosowe emitowane z głośników.
Fot.: MPK Lublin