Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Powiew chłodu

07 07.2020
07.07.2020 18.09 Lublin Autobusy

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do komunikacji miejskiej wrócił chłodny powiew klimatyzacji. Główny Inspektor Sanitarny zezwolił na ponowne uruchomienie jej w pojazdach komunikacji miejskiej. To duża ulga dla pasażerów, którzy bardzo się skarżyli na niedogodności związane z jej brakiem.

 

Ponowne uruchomienie systemów klimatyzacji w pojazdach wiązało się jednak z pewnym nakładem prac. W MPK Lublin, podobnie jak w innych przedsiębiorstwach, dokonano przeglądów serwisowych systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych pojazdów jak również ich dezynfekcji. Mają one na celu kompleksowo przygotować układy chłodzenia do ponownego uruchomienia, by w sposób bezpieczny mogły służyć pasażerom – mówi Tomasz Fulara, Prezes MPK Lublin.

Przypominamy, że dyspozycja o wyłączeniu układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów obowiązywała od 10 kwietnia br. i była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców. Było to jedno z działań profilaktycznych w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeni publicznej.

W Lublinie w klimatyzację wyposażonych jest obecnie 270 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru. Klimatyzacja jest uruchamiana standardowo w okresie od 1 kwietnia do 31 października i ma zapewnić temperaturę w miejscu przestrzeni pasażerskiej, niższą o kilka stopni od temperatury jaka panuje na zewnątrz. Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 22-25 stopni C. Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.

Od środy 24 czerwca, decyzją GIS, pasażerowie znów mogą korzystać z przycisków otwierania i zamykania drzwi. Dotyczy to także przystanków na żądanie.

Te zwolnienia zmuszają jednak przewoźników do podniesienia reżimu sanitarnego. MPK Kraków SA, podobnie jak inni operatorzy, prowadzi cały czas dezynfekcję wszystkich tramwajów i autobusów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników.

Także w Krakowie trzeba było przypominać pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas podróży tramwajami i autobusami. Kontrole Policji i inspektorów MPK rozpoczęły się 22.06.br. o 8.00 i były prowadzone do 16.00 na trasie z Krowodrzy Górki do Małego Płaszowa P+R oraz z Bronowic Małych do Nowego Bieżanowa P+R. Akcja została zaplanowana na najbliższe dwa tygodnie - informuje MPK Kraków.

Warto podkreślić, że rozpoczęcie kontroli posiadania przez pasażerów maseczek to efekt apeli, które trafiały do MPK SA - czytamy na stronie przewożnika. Część osób nie stosuje się bowiem do rozporządzenia rządu, które nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Niestety nie wystarczyły przypomnienia o tym wyświetlane na monitorach zamontowanych w pojazdach i komunikaty głosowe emitowane z głośników.

Fot.: MPK Lublin

Share