Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

PZPTP chce wydłużenia uprawnień dla kierowców zawodowych

03 04.2020

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z  art. 1 pkt 11 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zostały zawieszone obowiązki wynikające z przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym - przypomina Ministerstwo Infrastruktury.

Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy. Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii - przypomina MI.

Nigdzie nie ma notamiast informacji jak ma wyglądać przedłużanie uprawnień kierowców zawodowych do kierowania pojazdami. Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego wystąpił dziś do Minsitra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, z wnioskiem o uregulowanie tej kwestii. W ocenie władz PZPTP także te uprawnienia powinny zostać wydłużone w czasie do momentu wygaśnięcia epidemii.

Zwracamy się z wnioskiem do Pana Ministra o podjęcie odpowiednich kroków celem zalegalizowania automatycznego przedłużenia dla zawodowych kierowców wykonujących przewóz drogowy, uprawnień do kierowania pojazdami poprzez zawieszenie obowiązku odbycia szkoleń okresowych, uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego, dokonania wpisu w dokumencie prawa jazdy poprzez jego wymianę, a zatem w konsekwencji przedłużenie ważności dotychczasowych dokumentów na czas do odwołania zagrożenia epidemicznego oraz epidemii w Polsce z uwzględnieniem terminu niezbędnego na uzupełnienie zawieszonych obowiązków – napisali Prezes PZPTP, Jan Kuźmiński i członek Komisji Rewizyjnej, Tomasz Fulara.

Firmy komunikacyjne świadczą usługi przewozowe w pełnym zakresie, realizując zadania o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania miast w Polsce w okresie pandemii. Zapewniają transport publiczny w szczególności dla osób, które bezpośrednio są zaangażowane w walkę z pandemią, dla pracowników służby zdrowia, pracowników zakładów pracy ciągłej, producentów żywności czy  sklepów spożywczych, służb, policji, straży, którzy bez sprawnego transportu publicznego nie mogliby dotrzeć do swoich miejsc pracy i świadczyć tak potrzebnych nam wszystkim usługi, a szczególnie dbać o nasze życie i zdrowie. Jednakże aby, mogły kontynuować powierzone im zadania, ich kierowcy muszą dysponować ważnymi uprawnieniami do kierowania pojazdami - przypomina PZPTP.

Share