Skontaktuj się z nami 22 568 76 00

Realne odjazdy autobusów i tramwajów w Krakowie on-line

30 01.2019
30.01.2019 10.16 Kraków Organizacja przewozów

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie mogą już sprawdzić w swoim smartfonie oraz w komputerze realny czas przyjazdu autobusów i tramwajów na przystanek. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę www.kk.krakow.pl i wybrać zakładkę „Odjazdy z przystanków”. Tam będzie możliwość sprawdzenia realnych odjazdów zarówno tramwajów jak i autobusów MPK. Jeszcze prościej te dane sprawdzą osoby, które pobiorą aplikację mobilną Karty Krakowskiej.

MPK przekazało już aktualizację i wkrótce mieszkańcy będą mogli ją bezpłatnie pobrać ze sklepu internetowego. Poprzez dodatkową ikonę z nazwą „Odjazdy z przystanków” będzie można uzyskać informację o realnym czasie przyjazdu tramwaju i autobusu. Aby to zrobić wystarczy tam wpisać numer linii lub nazwę przystanku. Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy etap udostępniania danych o rzeczywistym ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie. Obecnie możliwość wyświetlania realnego czasu przejazdu dotyczy ok. 60 proc. autobusów MPK (w niezbędne do tego urządzenia zostało wyposażonych 330 z 567 autobusów). Zostały już podjęte działania, aby była możliwość śledzenia również wszystkich pozostałych pojazdów.

Planujemy, że 100 proc. autobusów MPK będzie wyposażona w urządzenia lokalizujące już w połowie 2019 roku - informuje MPK. Dobra wiadomość jest też taka, że dane dotyczące funkcjonowania komunikacji autobusowej w Krakowie będą także dostępne w Google Transit. Prace nad przygotowaniem danych rozkładowych oraz ruchu rzeczywistego autobusów w formacie GTFS, które są niezbędne dla tego rozwiązania, zostały już zakończone. Dane w tym uniwersalnym formacie są dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników na serwerze Zarządu Transportu Publicznego pod adresem: ftp:ztp.krakow.pl. Nadal trwają natomiast prace nad tym, aby w tym właśnie formacie GTFS były dostępne także dane o ruchu rzeczywistym tramwajów (obecnie są dostępne tylko dane rozkładowe).

Dla instytucji, które prowadzą działalność gospodarczą i są zainteresowane danymi GTFS został przygotowany dodatkowy serwer MPK SA. Aby uzyskać do niego bezpłatny dostęp, wystarczy, że przedstawiciel takiej instytucji skontaktuje się z MPK SA, wyśle zgłoszenie na adres gtfs@mpk.krakow.pl i zaakceptuje przygotowany regulamin. W zamian uzyska gwarancję dostępu do wysokiej jakości łącza, niezależnie od jego obciążenia.

Źródło: MPK Kraków

Share